Doğal Meta Description Tıklamayı Artırıyor

Doğal Meta Description Tıklamayı Artırıyor

Meta açıklama konusunda yapılan araştırmalar sonuç vermiş görünüyor. Meta açıklamalar (meta description) ve markalaşma, tıklama oranlarında en büyük etkiyi yaratıyor. Marka isminizi takip eden ”meta description” ve ardından gelen sayfa başlığı, sıralama sonuçlarında tıklama oranlarınızı artıran etkendir. Çevrim içi içeriğe sahipseniz, çevrim içi içerikten para kazanıyorsanız, çevrim içi içeriğin yönetimiyle uğraşıyorsanız; bu tür içerikleri Google Arama üzerinden tanıtıyorsanız yazıyı dikkatle okuyun.

Meta açıklama (Description), sayfanın içeriğini özetleyen, en fazla 155 karakterden oluşan, HTML etiket olan bir snippet’tir. Arama motorları bunu sonuçlarda çoğunlukla aranan kelime öbeği açıklamanın içinde olduğunda gösterir. Bu yüzden optimize etmek, sayfa içi SEO için çok önemlidir. Bu yazıda size kısa açıklamanın özelliklerini ve size nasıl yardımcı olabileceğini göstereceğiz. Meta (Description) açıklama, web sitenizin bir yayını veya sayfası için ayarlayabileceğiniz HTML etiketidir. İçinde sayfanızın ne hakkında olduğunu açıklayabilirsiniz. Şanslıysanız, Google bunu arama sonuçlarında sayfanızın başlığının altında gösterecektir. Arama motoru kullanıcılarını, sayfanızın kullanıcıların aradıklarını sunacağına ikna etme fırsatı sunar.

Doğal Meta Description Tıklamayı Artırıyor.

Bu araştırma da bulunan ayrıntılı detay ise gerçek tüketici ve kullanıcılardan yapılan bir anket olmasıdır. Kullanıcılara çok net bir şekilde ”Tıklama kararınızı en çok ne etkiliyor?” şeklinde yöneltilen soruya; %63 oranında verilen cevap meta description açıklaması olmuş. Ankete katılanların, yaklaşık %24 oranı ise marka isminin tıklama aşamasında etkili olduğunu belirtmişler.

Arama motorları, (Meta Description) açıklamadan dolayı doğrudan SEO’ya faydası olmadığını söylüyor; bunu sıralama algoritmalarında kullanmıyorlar. Ancak, pazarlama açısından dolaylı bir faydası var. Google, iyi bir sonuç olup olmadığını anlamak için tıklama oranını (TO) kullanır. Sonucunuza daha fazla kişi tıklarsa, Google sizi sonuç olarak görür ve konumunuza bağlı olarak sizi sıralamada yukarı taşır. Bu nedenle (Meta Description) açıklamanızı ya da başlıklarınızı optimize etmek kadar önemlidir.

%13 oranında ki cevapta, “Başlık” olmuş.

Bir başka yapılan araştırma markalaşmanın, markasının ne kadar güçlü olduğuyla ilgili önemli rakamlar veriyor. Ankete katılanların %55,1’ oranı sonuçlarda, sadece ismini bildikleri markaların linklerini tıkladıklarını belirtmişler.

Kullanıcılar Google Arama Sonuçlarının Gelişme Kaydettiğini Düşünüyor.

2019 Ocak’ta yapılan farklı anketten sonuçlar paylaşalım. 11 aylık süreçte, Google’ın Seo arama sonuçlarını geliştirmiş olduğunu düşünenlerin oranı %58,5. Yine yaklaşık oranda (%55,5) katılımcılar, ”Featured Snippets” ve Search sonuç sayfalarında yapılan diğer güncellemelerin, işe yaradığı görüşünde birleşiyor. Konuyla ilgili yazılar paylaşılmaya devam edilecektir.

23 Mayıs 2020No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.