Pazarlama Nedir?
715

Dar anlamda, bir işletmenin ürettiği mal ve hizmetlerin piyasaya sürülmesi. Geniş anlamda malın üretiminden tüketilmesine kadar, mal akımını kolaylaştırıcı işlemlerin bütünü olarak tarif edilebilir. Pazarlama bir işletmenin temel ve asli fonksiyonudur. Malı veya hizmeti üretmenin nihai gayesi, satış yaparak kar sağlamaktır. Dolayısı ile, işletmenin, istihsal, finansman, muhasebe, yönetim gibi diğer faaliyetleri hep pazarlamaya hizmet eder. Kısaca bir işletmenin can suyudur diyebiliriz. Pazarlama Nedir?

Bir malın uygun şekilde pazarlanabilmesi için öncelikle bir piyasa ve talep araştırmasına ihtiyaç vardır. Daha sonra, belirlenecek piyasa payı ölçüsünde reklam ve diğer araçlarla, malın sürümü cihetine gidilir. Satış çeşitli tedbirlerle tahrik edilir. Pazarlama politikası, malın kalitesi, tanıtımı, fiyatlandırılması, tüketici sevk ve tercihlerine uydurulması için yapılan ayarlamalardır.

Bu politikadaki başarı karlılığı doğrudan etkiler.

Pazarlama Nedir?

Satış ve pazarlamanın bu yeni konsepti; Son kullanıcı ile fiziksel mecralarda yüz yüze gelen (restoranlar, marketler, oteller gibi) her marka için uygun. Ana odak ise genellikle mobil teknoloji. Lokasyon bazlı uygulamalarla son kullanıcıya bildirim göndermek, etkileşime girmek, özel kampanyalar oluşturmak en çok kullanılan yöntemlerden. Fiziksel olarak yakın olunan mekanlardan online bildirimler almak, bu mekanlara uğrama sıklığını olumlu yönde artırıyor. Google’a göre, lokasyon bazlı reklamlar tüketicilerin %32’sini bu mağazaları ziyaret etmeye ve kampanyalı ürünleri satın almaya ikna ediyor.

eConsultancy’nin hazırladığı bir rapor; ABD’li tüketicilerin yüzde 40’tan fazlasının cep telefonlarını bir perakendecinin en yakın mağazasını aramak için kullandıklarını ortaya koydu. 2015 Microsoft Dijital Eğilim Raporu; Tüketicilerin yaklaşık yüzde 50’sinin “fiziksel dünyalarıyla kesintisiz entegrasyon olanağı sağlayan markalarla etkileşime geçme ihtimalinin daha yüksek olduğunu” keşfetti. Bu sonuçlar karşısında pazarlamacılar da elbette boş durmadı ve fijital pazarlama için oldukça çeşitli kampanyalar yarattı.

Peki fijital pazarlamayı nerelerde kullanabiliriz? Devam edecek…

Reklam Nedir?

Anadolu Seo
Seo
  Reviews
  There are no reviews yet, why not be the first?
  Leave a review
  Kalite: Güven: Hizmet:
  Comments

  Comments are closed here.