Oluşturma: Şub 25, 2023 - 179 Kişi okudu

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki konumunu artıran yöntemlerdir. Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorları üzerinden firmanızın, ürün veya hizmetinizin sunabileceği çözümler arayan kullanıcılar için web sitenizin görünürlüğünü arttırır. SEO, "arama motoru optimizasyonu" anlamına gelir. SEO terimi, İngilizce "Arama Motoru Optimizasyonu" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Google, Bing, Yandex ve diğer arama motorlarında sorgulanan ürün ve hizmetlerin organik görünürlüğünü artırmak amacıyla web sitelerinizde yapılan optimizasyon çalışmaları olarak tanımlanır. SEO ile yapılan başlıca iyileştirme çalışmaları arasında; kaliteli içerik oluşturmak, içeriği odak anahtar kelimeler etrafında optimize etmek ve geri bağlantılar oluşturmak gelir. Ayrıca reklam dışında Google aramalarında organik olarak sıralanmak ve rakiplerimizin önüne geçmek için yapılan çalışmaların bütünüdür.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO arama motoru optimizasyonu olduğu için arama motorlarının önemli fonksiyonlarını kısaca açıklayalım. Bu sayede konu daha iyi anlaşılacaktır.

Arama motorları üç temel işlevle çalışır:

Tarama: Arama motorları web sitenize eklediğiniz içeriği (ilgili URL) yapay zeka robotları ile tarar.

İndeksleme: Tarama işlemi sırasında bulunan içeriği internet indeksine eklerler.

Sıralama: Tarayıcılarda (Google, Yandex, Bing vb.) arama yapıldığında en iyi cevabı verecek içerik parçalarını sıralar.

Google ve Bing gibi arama motorları, web'deki sayfaları taramak, siteler arasında gezinmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine koymak için botları kullanır.

Etiketler: , , ,
Sepetiniz