Google, Yapay Zekaya Odaklandı

Google, ABD'de düzenlenen Google I/O geliştiricileri konferansında birçok ürün ve hizmeti tanıtırken, asıl odak noktası yapay zekaydı. Google CEO'su Sundar Pichai, sunumda yapay zeka kelimesini 140 kez kullandı.

Mayıs 29, 2023 - 03:35
Temmuz 5, 2023 - 07:17
 0  74
Google, Yapay Zekaya Odaklandı

Google, ABD'de düzenlenen Google I/O geliştiricileri konferansında birçok ürün ve hizmeti tanıtırken, asıl odak noktası yapay zekaydı. Google CEO'su Sundar Pichai, sunumda yapay zeka kelimesini 140 kez kullandı. Her yıl düzenlenen geliştirici etkinliği "Google I/O"da Google, yaklaşık 300 kişilik arama motoru reklamcılığı pazarındaki konumunu güçlendirecek yapay zeka alanındaki çalışmalarında yeni teknolojilerini paylaştı. Cnet editörleri, CEO Sundar Pichai'nin sunum sırasında yapay zeka kelimesini 140 kez kullandığını saydılar.

Şirketten yapılan açıklamada Microsoft tarafından desteklenen ChatGPT yapay zeka uygulamasına rakip olarak Google tarafından tasarlanan yapay zeka uygulaması Bard'ın geçtiğimiz iki ay içinde ABD ve İngiltere'de hizmete girdiği belirtildi. Bard kısa bir süre önce, gelişmiş matematik ve muhakeme becerileri ve kodlama yetenekleri dahil olmak üzere birçok yeni iyileştirme sağlayan daha yetenekli bir yerel dil modeli olan PaLM 2'ye geçiş yaptı. Şu anda 180'den fazla ülke ve bölgeyi kapsayan Bard, Japonca ve Korece'yi de desteklemeye başladı. Yakında 40 dile daha destek vermeye başlayacak olan Bard, Google'ın sunduğu Docs, Drive, Gmail ve Maps gibi diğer Google uygulama ve hizmetlerine de entegre edilebilecek ve bunların gizlilik ayarları kullanıcı kontrolünde olacak.

Yeni ürünler ve teknolojiler


Google'ın etkinlikte tanıttığı ürün ve teknolojiler arasında PaLM 2 ana dil modeli, Gmail için yeni yapay zeka yazma araçları, Pixel 7a Android telefon, Pixel Tablet ve 1799 dolarlık Pixel Fold katlanır telefon gibi yeni ürün ve hizmetler öne çıkarken, yapay zeka chatbot Bard'a eklenen özellikler de anlatılıyor.

Yazmama Yardım Et

Yazmama Yardım Et adlı Gmail'in bu yeni özelliği, kullanıcıların komutlarına göre otomatik olarak e-postalar oluşturacak ve önceki konuşmalardan metin içerecek.

Sihirli Düzenleyici

Google Fotoğraflar'ın yapay zeka destekli Magic Editor özelliği, kullanıcıların öğeleri yeniden konumlandırmak için seçmelerine gerek kalmadan nesne olarak ele almalarına olanak tanır ve arka planları otomatik olarak doldurabilir.

PALM2

Google, en güçlü dil işleme sisteminde büyük bir güncelleme olan PaLM 2 adlı yeni yapay zeka sistemini tanıttı. PaLM 2, Google'ın Bard sohbet robotu, Gmail, Google Docs, Google Sheets ve YouTube dahil olmak üzere yaklaşık 25 Google ürünüyle halihazırda mevcuttur; Sıfırdan kod yazabilir, yazılımdaki hataları tespit edebilir ve 20'den fazla yazılım dilini destekler.

Sürükleyici Görünüm

Sürükleyici Görünüm, kullanıcıların Google Haritalar'daki yol tariflerini 3B olarak görüntülemesine olanak tanıyarak Haritalar deneyimini daha sürükleyici hale getirir. Kullanıcılar, Immersive View ile günün farklı saatlerinde trafik ve hava durumunu da görebilecek. Google, blog gönderisinde, bu yıl içinde Los Angeles, Londra, New York, San Francisco ve Tokyo için Google Haritalar'da kullanıma sunulacak olan Sürükleyici Görünüm'e yakında daha fazla şehrin ekleneceğini söylüyor.

Bard

Bard, bu yılın başlarında kod yazma yeteneğini ve anında kod parçacıklarının ek açıklamalarını oluşturma yeteneğini ekledi. Yakında, Python kodunu dışa aktarabilecek ve çalıştırabilecektir. Karanlık modda da çalıştırılabilir. Ek olarak, Gmail ve Dokümanlar'a yanıtlar ekleyebilecek. Bard'ın etkinlikle birlikte genel kullanıma açıldığını da belirtelim. Japonca ve Korece dil desteğinin eklenmesiyle Bard 180 ülkede kullanılabilecek.

Google arama

Google'ın arama motoru Search, yapay zeka desteği aldı. Bu yeni üretken AI özellikleri, aramayı daha akıllı ve basit hale getirir. Google'da yapılan her arama için artık sonuç sayfası yapay zekanın bir araya getirdiği bir liste ile açılacak. Sonuçlara bağlı olarak görünecek ilgili web sitesi bağlantıları listenin hemen altında yer alacaktır. Google, bağlantılarla birlikte "sponsorlu" etiketine sahip bir reklam da görüntüleyebilir. Çünkü Google, yapay zeka destekli arama ile para kazanmayı planlıyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Anadolu SEO Anadolu SEO, yerel işletmelere özel arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmetleri sunmaktadır. Yerelde büyüyün, rekabette öne çıkın ve Anadolu genelinde daha görünür olun. Bunun için sayısal planlama, bilgi ve mantık anlayışıyla yeni fikirler üretiyoruz.