Google, Yapay Zekaya Odaklandı

Google, ABD'de düzenlenen Google I/O geliştiricileri konferansında birçok ürün ve hizmeti tanıtırken asıl odak noktası yapay zeka oldu.

Mayıs 29, 2023 - 03:35
Mart 28, 2024 - 18:37
 0  100
Anadolu SEO Kültürü

Google, ABD'de düzenlenen Google I/O geliştiricileri konferansında birçok ürün ve hizmeti tanıtırken asıl odak noktası yapay zeka oldu. Google CEO'su Sundar Pichai sunumunda yapay zeka kelimesini 140 kez kullandı. Google, her yıl düzenlediği geliştirici etkinliği "Google I/O"da, yaklaşık 300 kişilik arama motoru reklam pazarındaki konumunu güçlendirecek yapay zeka alanındaki çalışmalarında yeni teknolojilerini paylaştı. Cnet editörleri, CEO Sundar Pichai'nin sunum sırasında yapay zeka kelimesini 140 kez kullandığını tespit etti.

Şirketten yapılan açıklamada, Microsoft'un desteklediği ChatGPT yapay zeka uygulamasına rakip olarak Google tarafından tasarlanan yapay zeka uygulaması Bard'ın, geçtiğimiz iki ay içerisinde ABD ve İngiltere'de lansmanının yapıldığı belirtildi. Bard yakın zamanda gelişmiş matematik ve muhakeme becerileri ve kodlama yetenekleri de dahil olmak üzere pek çok yeni iyileştirme sağlayan daha yetenekli bir ana dil modeli olan PaLM 2'ye geçiş yaptı. Şu anda 180'den fazla ülke ve bölgeyi kapsayan Bard, Japonca ve Korece'yi de desteklemeye başladı. Yakında 40 dili daha desteklemeye başlayacak olan Bard, Documents, Drive, Gmail ve Haritalar gibi diğer Google uygulama ve hizmetlerine de entegre edilebilecek ve bunların gizlilik ayarları kullanıcının kontrolünde olacak.

Yeni ürünler ve teknolojiler


Google'ın etkinlikte tanıttığı ürün ve teknolojiler arasında PaLM 2 ana dil modeli, Gmail için yeni yapay zeka yazma araçları, Pixel 7a Android telefon, Pixel Tablet ve 1799 dolarlık Pixel Fold katlanır telefon gibi yeni ürün ve hizmetler öne çıkıyor. Yapay zekalı chatbot Bard'ın eklediği özellikler de anlatılıyor.

Yazmama Yardım Et

Gmail'in Bana Yazmama Yardım Et adı verilen yeni özelliği, kullanıcıların komutlarına göre otomatik olarak e-postalar oluşturacak ve önceki konuşmalardan metinleri içerecek.

Sihirli Düzenleyici

Google Fotoğraflar'ın AI destekli Magic Editor özelliği, kullanıcıların öğeleri yeniden konumlandırmak için seçmelerine gerek kalmadan nesne olarak değiştirmelerine olanak tanır ve arka planları otomatik olarak doldurabilir.

PALM2

Google, en güçlü dil işleme sistemine büyük bir güncelleme olan PaLM 2 adlı yeni yapay zeka sistemini tanıttı. PaLM 2 şu anda Google'ın Bard sohbet robotu, Gmail, Google Dokümanlar, Google E-Tablolar ve YouTube dahil olmak üzere yaklaşık 25 Google ürünüyle sunulmaktadır; Sıfırdan kod yazabilir, yazılımdaki hataları tespit edebilir ve 20'den fazla programlama dilini destekleyebilir.

Sürükleyici Görünüm

Kapsamlı Görünüm, kullanıcıların Google Haritalar'daki yol tariflerini 3D olarak görüntülemesine olanak tanıyarak Haritalar deneyimini daha etkileyici hale getirir. Kullanıcılar ayrıca Sürükleyici Görünüm ile günün farklı saatlerindeki trafik ve hava koşullarını görebilecek. Google, blog yazısında, bu yılın sonuna doğru Los Angeles, Londra, New York, San Francisco ve Tokyo için Google Haritalar'da kullanıma sunulacak olan Immersive View'a yakında daha fazla şehrin ekleneceğini söylüyor.

Bard

Bu yılın başlarında Bard, anında kod yazma ve kod parçacıklarının açıklamalarını oluşturma yeteneğini ekledi. Yakında Python kodunu dışa aktarıp çalıştırabileceğiz. Karanlık modda da çalıştırılabilir. Ayrıca Gmail ve Dokümanlar'a da yanıt ekleyebilecek. Etkinlikle birlikte Ozan'ın kamuoyuna tanıtıldığını da belirtelim. Japonca ve Korece dil desteğinin de eklenmesiyle Bard, 180 ülkede satışa sunulacak.

Google arama

Google'ın arama motoru Arama, yapay zeka desteği aldı. Bu yeni üretken yapay zeka özellikleri, aramayı daha akıllı ve basit hale getiriyor. Google'da yapılan her arama artık yapay zekanın oluşturduğu listenin yer aldığı bir sonuç sayfası açacak. Sonuçlara göre ilgili web sitesi bağlantıları listenin hemen altında görünecektir. Google, bağlantılarla birlikte "sponsorlu" etiketine sahip bir reklam da görüntüleyebilir. Çünkü Google, yapay zeka destekli aramayla para kazanmayı planlıyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Girişimci Anadolu SEO, yerel işletmelere özel arama motoru optimizasyonu (SEO) desteği sunmaktadır. Yerel olarak büyüyün, rekabette öne çıkın ve Anadolu'daki müşterilerinize ulaşın.
Anadolu SEO Kültürü