Google Mart 2024 Spam Politikaları

Google, web içeriği oluşturucularının Mart 2024 temel güncellemeleri ve yeni spam politikaları hakkında bilmesi gerekenleri duyurdu.

Nisan 1, 2024 - 00:51
Nisan 1, 2024 - 01:24
 0  25
Anadolu SEO Kültürü

Google'ın Mart 2024 güncellemesi, Arama kalitesini iyileştirmeye yönelik önemli değişiklikler getiriyor. Bu güncelleme, içeriği yalnızca tıklama almak için değil, kullanıcılar için gerçekten yararlı hale getirmeye odaklanıyor. Bu sayede daha kaliteli ve kullanıcı odaklı içerikleri ön plana çıkararak kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, Google'ın spam politikalarında yapılan güncellemeler, arama sonuçlarını olumsuz etkileyebilecek uygulamaları daha etkili bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır.

Bu, içerik oluşturucuları daha dürüst ve kaliteli içerik üretmeye teşvik ederken spam ve sahtekarlık uygulamalarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu güncellemeler, internet kullanıcılarına daha güvenilir ve kullanışlı arama sonuçları sunarak internetin kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Mart 2024'ün önemli güncellemeleri nelerdir?


Mart 2024 çekirdek güncellemesi, çekirdek sistemiyle ilgili birden fazla değişiklik içerdiğinden normal çekirdek güncellemelerinden daha karmaşıktır. Bileşenlerin kullanışlılığının nasıl tanımlandığı konusunda önemli bir değişiklik var. Güvenilir bilgileri belirlemek için birden fazla sistem kullandığımız gibi, çeşitli yenilikçi sinyallerden ve yaklaşımlardan yararlanarak daha faydalı sonuçlar göstermek için temel sıralama sistemleri geliştirdik. Bu işlem için artık tek bir sinyal veya sistem kullanılmıyor.

Bu güncellemenin karmaşıklığı nedeniyle yayınlanmasının bir ay kadar sürebileceği konusunda uyardı. Farklı sistemler tamamen güncellendiğinden ve birbirini güçlendirdiğinden sıralamalar normal bir çekirdek güncellemesinden daha fazla dalgalanabilir; Güncelleme tamamlandığında Google Arama Durumu Kontrol Panelinde durumla ilgili bilgi verileceğini belirtti. Kullanıcılar için tatmin edici içerikler üretenlerin bu güncellemeyle birlikte yeni veya özel bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Sıralamada iyi olmayanlara yararlı, güvenilir, kullanıcı odaklı içerik oluşturmaya ilişkin yardım sayfasını okumalarını tavsiye ediyor.

Yeni spam politikaları


Spam politikaları, Google arama sonuçlarının kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek uygulamalara yönelik olarak tasarlanmıştır. Bugün, giderek daha popüler hale gelen kötü uygulamaları ele alan üç yeni spam politikasını duyuruyoruz. Sorunlar arasında süresi dolmuş alan adlarının kötüye kullanılması, ölçeklendirilmiş içeriğin kötüye kullanılması ve site itibarının kötüye kullanılması yer alır.

İçerik oluşturucuların tüm spam politikalarını gözden geçirmelerini ve bu tür uygulamalara başvurmadıklarından emin olmalarını tavsiye ediyor. Spam politikalarını ihlal eden siteler sonuçlarda daha alt sıralarda yer alabilir veya hiç görünmeyebilir. Spam manuel işleminden etkilenen site sahipleri, kayıtlı Search Console hesapları aracılığıyla bilgilendirilecek ve işlemin yeniden değerlendirilmesi için başvuruda bulunabilecekler. Yeni spam politikalarına ek olarak Mart 2024 tarihli spam güncellemesini de getirdiğini belirtti.

Site itibarının kötüye kullanılması

Site itibarının kötüye kullanılması; Bu, üçüncü taraf sayfaları, birinci tarafın çok az gözetimi veya müdahalesi olmadan veya hiç gözetim olmadan, birinci taraf sitenin sıralama sinyallerinden yararlanarak Arama'daki sıralamaları değiştirmek amacıyla yayınlandığında meydana gelir. Bu tür üçüncü taraf sayfaları genellikle sponsorlu sayfalar, reklamlar, bağlı kuruluş sayfaları veya ana sitenin ana amacı ile ilgisi olmayan veya ana sitenin yakın kontrolü veya katılımı olmadan üretilen ve kullanıcılara çok az değer sağlayan veya hiç değer sağlamayan diğer üçüncü taraf sayfalarıdır.

Üçüncü taraf reklam ve pazarlama sitelerine dikkat edin

Yeni Google politikasına göre, tüm üçüncü taraf içerikleri şiddet içermeyen olarak değerlendirilmektedir. Yalnızca yakından izlenmeden barındırılan ve Arama'daki sıralamaları değiştirmeyi amaçlayan içerik ihlal olarak kabul edilir. Örneğin, birçok yayının temel amacı, Arama'daki sıralamaları değiştirmek yerine, düzenli okuyuculara reklam içeriği sunmaktır. Bazen "yerel reklam" veya "promosyon reklamı" olarak adlandırılan bu tür içerik, normalde gönderiyi doğrudan yayıncının sitesinde gören veya Google'ın arama sonuçlarından gönderiye yönlendirilen normal okuyucuların kafasını karıştırmaz. İçeriği Google Arama'dan engellemenize gerek yoktur.

Site itibarının kötüye kullanılması kapsamına giren ve girmeyen durumlar spam politikaları sayfasında örneklerle anlatılmaktadır. Spam politikalarının ihlalini önlemek için bu tür içeriklerin Google Arama'da engellenmesi gerekir. Şirket, site sahiplerine değişikliğe hazırlanmaları için zaman tanımak amacıyla bu yeni politikanın 5 Mayıs 2024'te yürürlüğe gireceğini duyurdu. Google, SEO'nun sırrının anlamak olduğunu söylüyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Girişimci Anadolu SEO, yerel işletmelere özel arama motoru optimizasyonu (SEO) desteği sunmaktadır. Yerel olarak büyüyün, rekabette öne çıkın ve Anadolu'daki müşterilerinize ulaşın.
Anadolu SEO Kültürü