Pazarlama Nedir Ve Pazarlama Nasıl Yapılır?

892

Pazarlama dar anlamda, bir işletmenin ürettiği mal ve hizmetlerin piyasaya arz edilmesi; Geniş anlamda, malların üretiminden tüketimine kadar malların akışını kolaylaştıran süreçlerin bütünü olarak tanımlanabilir. Pazarlama, bir işletmenin temel ve temel işlevidir. Mal veya hizmeti üretmenin nihai amacı, satarak kâr elde etmek ve kâr etmektir. Bu nedenle üretim, finans, muhasebe ve yönetim gibi diğer faaliyetlerin pazarlanmasına hizmet eder. Kısacası pazarlamanın her işletmenin can damarı olduğu söylenebilir. Bu da işletmelerin özellikle yerel ve sektörel alanlarda dijital pazarlamaya odaklanmasını gerektiriyor.

Pazarlama Nedir?

Bir malın doğru pazarlanabilmesi için öncelikle pazar ve talep araştırması yapılmalıdır. Daha sonra belirlenecek pazar payı ölçüsünde ürün, reklam ve diğer yollarla piyasaya arz edilir. Satışlar çeşitli önlemlerle yönlendirilir. Pazarlama politikası, ürünün kalitesi, promosyonu, fiyatlandırması ve tüketici nakliyesi ve tercihlerine uygun düzenlemelerdir. Bu ayarlamalar hassas bir şekilde yapılmalıdır.

Pazarlama politikalarındaki başarı, karlılığı doğrudan etkiler.

Satış ve pazarlamanın yeni konsepti; Fiziksel ortamlarda (restoran, market, otel gibi) son kullanıcı ile yüz yüze gelen her marka için uygundur. Ana odak genellikle mobil teknolojidir. Son kullanıcılara bildirim göndermek, etkileşim kurmak ve konum bazlı uygulamalarla özel kampanyalar oluşturmak en çok kullanılan yöntemlerdendir. Fiziksel olarak yakın yerlerden çevrimiçi bildirim almak, bu yerleri ziyaret etme sıklığını olumlu yönde artırmaktadır. Google’a göre konum tabanlı reklamlar, tüketicilerin %32’sini bu mağazaları ziyaret etmeye ve promosyonlu ürünleri satın almaya ikna ediyor. Yerel olarak üretilen çalışmaların doğru olduğundan emin olmak önemlidir.

Tüketicilerin yüzde 40’ından fazlasının bir perakendecinin en yakın mağazasını aramak için cep telefonlarını kullandığını ortaya koyuyor. Dijital Trend Raporu; Tüketicilerin yaklaşık yüzde 50’sinin “fiziksel dünyalarıyla kusursuz entegrasyon sunan markalarla etkileşim kurma olasılığının daha yüksek” olduğunu keşfetti. Elbette bu sonuçlar karşısında pazarlamacılar boş durmamış ve fiziksel pazarlama için oldukça çeşitli kampanyalar oluşturmuşlardır. Fiziksel pazarlama ile ilgili konulara diğer yazılarımızda değineceğiz. İşletmeler için son derece önemli olan bu alanda inovasyon elzemdir. Alışılmışın dışına çıkıp sıra dışı faaliyetlere yönelmek başarı oranını artırır.

Reviews
There are no reviews yet, why not be the first?
Leave a review
Kalite: Güven: Hizmet: